Urząd Miasta Wodzisławia rezygnuje z publikowania nagrań komisji Rady Miasta. Wodzisław 2.0 proponuje współpracę

Urząd Miasta nie ma pieniędzy na transkrypcje do nagrań wideo z komisji Rady Miasta, wobec czego chce zrezygnować z ich publikowania. Stowarzyszenie Wodzisław 2.0 wyciąga pomocną dłoń.

Nowe przepisy od stycznia

Od nowego roku weszły w życie przepisy, które nakazują urzędom dodawanie transkrypcji do nagrań sesji i komisji Rady Miasta. O ile ustawa o samorządzie wymusza na Urzędzie publikowanie nagrań z sesji, o tyle z komisji nie ma takiej potrzeby. Wobec powyższego Urząd zrezygnował z publikowania w serwisie Youtube nagrań z komisji tłumacząc to brakiem pieniędzy na transkrypcję. Obecnie można oglądać transmisje live z obrad komisji, po czym są one usuwane.

Propozycja rozwiązania problemu

Jako, że prawo o dodawaniu transkrypcji odnosi się do Urzędu Miasta a nie do stowarzyszeń, wystąpiliśmy do Sekretarza Miasta Wodzisławia p. Zbigniewa Gamzy z inicjatywą, aby Urząd Miasta na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej i artykułu 61 Konstytucji RP udostępniał stowarzyszeniu Wodzisław 2.0 nagrane transmisje tuż po zakończeniu komisji. Stowarzyszenie jako podmiot NGO będzie je publikowało w serwisie Youtube.

Uważamy, że jeśli mamy do wyboru publikację nagrań z komisji dla osób słyszących lub nie publikowanie ich w ogóle, to należy wybrać wariant pierwszy.

nagrania z komisji Rady Miasta wodzislaw 2.0
Pismo ws. udostępnienia nagrań z  komisji Rady Miasta

Czy mieszkańcy są zainteresowani obradami Komisji?

Obrady Komisji Rady Miasta mają od kilkudziesięciu do ponad 800 wyświetleń. Jest to porównywalne zainteresowanie co filmy z serii „O dwóch takich co segregowali” i inne publikowane na koncie Urzędu Miasta.

Mamy nadzieję, że UM rozważy naszą propozycję i podejmie współpracę. Dla dobra jawności i społeczeństwa obywatelskiego wspólnie damy mieszkańcom możliwość zapoznania się z nagraniami z komisji Rady Miasta.

EDIT 23.02.2021: dalszy ciąg sprawy TUTAJ

5/5 - (2 votes)