Ocena stanu Wodzisławia Śląskiego za 2022 rok: 2,98/6 [ANKIETA]

Urząd Miasta jak co roku przygotował Raport o stanie miasta. Nad jego oceną będą debatować radni. Mieszkańcy Wodzisławia wyrazili swoją opinię w ankiecie na temat stanu naszego miasta.

Z raportem o stanie Wodzisławia można zapoznać się tutaj. Jest to wielostronnicowy dokument, gdzie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące naszego miasta za 2022 rok.

Na sesji 28.06 Rada Miasta będzie debatowała nad raportem o stanie miasta. Na tej podstawie podejmie decyzję o udzieleniu bądź nieudzieleniu wotum zaufania dla Prezydenta Mieczysława Kiecy.

Zapytaliśmy mieszkańców o opinię na temat stanu Wodzisławia. W tym celu przygotowaliśmy krótką ankietę, w której w skali od 1 do 6 można było ocenić dziesięć segmentów funkcjonowania naszego miasta oraz jego ogólny stan.

Wyniki ankiety

Przez 5 dni trwania ankiety wpłynęło łącznie 70 odpowiedzi. Poniżej prezentujemy wyniki oraz wypowiedzi mieszkańców Wodzisławia na temat stanu miasta za 2022 rok.

1. Ogólny stan miasta: 2,98/6

stan wodzisławia śląskiego
Ogólny stan Wodzisławia Śląskiego

2. Stan dróg w Wodzisławiu Śląskim: 2,54/6

stan dróg w wodzisławiu śląskim
Stan dróg w Wodzisławiu Śląskim

3. Ochrona środowiska naturalnego: 3,01/6

stan środowiska naturalnego
Stan środowiska naturalnego

4. Estetyka i porządek w mieście: 3,06/6

raport o stanie miasta wodzisław estetyka i porządek
Estetyka i porządek w Wodzisławiu

5. Mieszkalnictwo: 2,89/6

raport o stanie miasta wodzisław mieszkalnictwo
Stan mieszkalnictwa

6. Stan wodzisławskiego sportu: 2,14/6

raport o stanie miasta wodzisław stan sportu
Stan sportu w Wodzisławiu

7. Oferta szkół podstawowych: 3,5/6

stan wodzisławskiej oświaty
Oferta szkół podstawowych

8. Atrakcyjność oferty kulturalnej/ imprezowej: 2,63/6

raport o stanie wodzisławia kultura
Stan życia kulturalnego

9. Dostępność miejsc pracy: 2,41/6

raport o stanie wodzisławia miejsca pracy
Miejsca pracy w Wodzisławiu

10. Komunikacja miejska w Wodzisławiu: 3,03/6

raport o stanie miasta 2022 wodzisław komunikacja miejska
Stan komunikacji miejskiej

11. Poziom bezpieczeństwa w mieście: 3,59/6

raport o stanie miasta wodzisław poziom bezpieczeństwa
Poziom bezpieczeństwa w Wodzisławiu

Raport o stanie miasta Wodzisław 2022 – opinie mieszkańców

Kilkadziesiąt osób postanowiło podzielić się rozbudowaną opinią o stanie Wodzisławia Śląskiego. Poniżej prezentujemy wszystkie wypowiedzi mieszkańców (pisownia oryginalna).

1. Miasto umiera, brak perspektyw dla młodych ludzi

2. Miasto Wodzisław Śląski stał się miastem dla emerytów w mieście nie ma żadnych atrakcyjnych miejsc dla młodych osób ani też stałego zatrudnienia trudno o dobrze życie w Wodzisławiu będąc w młodym wieku

3. Taki syan jaki nasz prezydent Kieca

4. Wodzisław Śląski jest raczej spokojnym miastem co ma zalety – jest dość bezpiecznie i spokojnie. Niestety ma to też sporo wad – zwyczajnie po godz 19 poza kilkoma miejscami życie zamiera i nic się nie dzieje. Stan sportu w mieście cytując klasyka to jest dramat. Prezydent od kilku lat zamiast niczym dobry gospodarz rozwijać miasto zajmuje się prowadzeniem kampanii aby zakończyć swoją karierę na wygodnym stołku na Wiejskiej.
Początkowo przez szereg lat kreował się na apolitycznego samorządowca co obecnie przeszło już do lamusa stawiając interes prywatny ponad dobro miasta. Polityka ogólnokrajowa jest silnie spolaryzowana i ma to wpływ na lokalne podwórko jednak jak można oczekiwać przychylności władzy centralnej kiedy przedstawiciel miasta jawnie bawi się w polityka krajowego. Powracając do meritum – oferta kulturowa jest żadna z roku na rok zastępujemy imprezy masowe, które łączyły mieszkańców wydarzeniami sprecyzowanymi w wąskie grono mieszkańców gdzie w większości imprezy te prowadzone są przez ponownie „nie związanych” politycznie ludzi, którzy pięknie mówią o hejcie sami nie gryząc się w język w swoich wypowiedziach i przejawiając zupełny brak kultury. Stan dróg nie jest wybitny ale nie jest też tragiczny – odkąd Rada Miasta jest w stanie zablokować festiwal wydawania pieniędzy miejskich na głupoty i spełnianie niespełnionych marzeń przyjaciół Prezydenta widać powoli oznaki powrotu do normalności w kwestii rozsądnego wykorzystania funduszy. Ogólnie – jest lepiej niż było ale jeszcze długa droga aby można było powiedzieć że cel jakim jest dobry stan Wodzisławia i jego mieszkańców jest dobry czy bardzo dobry.

5. Nie jest źle nie jest dobrze

6. Wodziskaw staje się miastem starszych ludzi i patologii

7. Zero prac na drogach mimo pisania do zarządu dróg ze wskazaniem miejsc wymagających łat w nawierzchni. Brak miejsc pracy ,a obecni pracodawcy na rynku to jedna wielka KLIKA z urzędem miasta. Kupiłem mieszkanie 12lat temu w Wodzisławiu Śląskim i drugi raz bym znalazł mieszkanie w Rybniku , Żorach bo widać że te miasta się rozwijają . Porażka.

8. Wodzisław śląski zrobił się jak cmentarz 😡

9. Chujowo ale stabilnie.

10. Główna droga Pszowska od urzędu do skrzyżowania z ulicą Matuszczyka w tragicznym stanie, każdy przejazd samochodów ciężarowych powoduje trzęsienie budynków mieszkalnych. Problem zgłaszanych od lutego ale nikt z tym nic nie robi. Dramat

11. Brak komunikacji do Chałupek pks.
Na górniczej 56 🅿 to jedna wielka dziura

12. Smutna i zaściankowa mentalaność. Rynek wieje nudą, inne dzielnice same ratują sie ultra lokalną rozrywką. Dziecko woli jechac do SR na plac zabw czy pluskasełko. Powtarzalny repertuar imprez miejskich i wystawców. Prace mam ale z tego co słyszę, to brak pracowników. Szkoła podstawowa tylko jedna warta uwagi. A czym jest Wodzisławski sport? Chyba siłownie i rolkarze na 3 wzgórzach. Mieszkanie mam jakie mam, a to jak jest zarządzane to sprawa spółdzielni.

13. Poziom korków jest jak w Katowicach, wszędzie tiry i brak obwodnicy to dramat. Brud i syf oraz pełno pijaków na każdym kroku.

14. Miasto widmo, które upada. Młodzi ludzie wyjeżdżają jak najdalej stąd, miasto starych ludzi bez przyszłości jak narazie. O prezydencie szkoda gadać mam nadzieję że wyniesie się jak najdalej stąd

15.-Drogi poza centrum miasta są w złym stanie, -Radni dzielnicy Radlin II są pomocni tylko gdy sprawa dotyczy ich znajomych
-Brak zaplecza dla sportowców innych dyscyplin niż piłka nożna(tancerze tułają się po wynajmowanych od szkół salach)

16. 1. Dominuje mentalność małomiasteczkowa, wszelkie ambitne pomysły są tłamszone, miasto staje się pośmiewiskiem i outsiderem już nie tylko w regionie ale nawet w powiecie, którego jest nominalną stolicą.
2. Remonty dróg dojazdowych urwane na granicy miasta – wjazd do Wodzisławia z sąsiednich gmin wygląda jak z cywilizowanego świata na ruską prowincję, nieliczne remonty często pogarszają parametry dróg (idiotyczne zapędy do „uspokajania” ruchu), zero jakichkolwiek pomysłów na nowe drogi, fatala decyzja o rezygnacji z dwupasmowej bezkolizyjnej DGP – to dziadowanie nie pomogło przyspieszyć procesu jej powstawania.
3. Nie jest idealnie, ale temu zagadnieniu poświęca się za dużo uwagi, przez co umykają inne ważne tematy.
4. Syf i dziadostwo. Walające się wszędzie śmieci, rozpadające się budynki, 50-letnie wiaty targowe koło stadionu i zapuszczone miejsca przy głównych ciągach komunikacyjnych zachęcają przejeżdżających tędy ludzi nie do zatrzymania się w mieście, ale do mocniejszego wciśnięcia pedału gazu. Widoczny brak gospodarza, pojedyncze udane inwestycje jak np. dworzec kolejowy, nie są w stanie zmienić ogólnego obrazu miasta szarego, zaniedbanego, brudnego.
5. Mieszkalnictwo rozwija się słabiej niż w innych większych miastach regionu, nie powinno się tego dodatkowo utrudniać broniąc zaniedbanych chaszczowisk i siedlisk kleszczy jako „terenów zielonych”.
6. Dramat. Należy postawić na infrastrukturę i zbudować wreszcie porządny stadion. Wesprzeć SWD, a to pośmiewisko które zrobiono z Odry powinno się zamknąć definitywnie i odbudować ten klub za kilka lat całkowicie od podstaw zamiast ciągnąć tę farsę która trwa od spadku z ekstraklasy.
7. Oferta szkół podstawowych jest niepotrzebnie przerośnięta, sieć szkół powinno się zoptymalizować i zaprzestać wydawania większości budżetu miasta na oświatę. Budowanie szkolnych placów zabaw, hal sportowych, stadionów, pływalni, miasteczek ruchu drogowego itd. zamiast miejskich ogólnodostępnych to jest jakieś kuriozum.
8. Oferta kulturalna/imprezowa jest przyzwoita, a może nawet trochę za bardzo miasto się skupia na „igrzyskach” (w przeciwieństwie do inwestycji w infrastrukturę).
9. Nie widać żadnych zabiegów o renonowanych pracodawców, nie było żadnych wzmianek aby Wodzisław choć próbował się starać o Mercedesa, Intela czy Izerę. Cudem jakimś Ekookna zdecydowały o budowie fabryki w mieście i już całkiem wszyscy spoczęli na laurach. Taki Rybnik nie zadowala się jednym pracodawcą tylko stale, stale próbuje ściągnąć nowe inwestycje np. ostatnio blok gazowo-parowy w elektrowni. Uczyć się od lepszych!
10. Ta komunikacja powinna się nazywać wiejska. Mało linii, kursy za rzadkie, kończące się około 20, jedyna komunikacja w okolicy gdzie nie ma wciąż możliwości kupienia biletu przez telefon, brak połączeń z sąsiednimi miastami – bo wolą one tkwić wciąż w MZK widząc że Wodzisław nie ma nic lepszego do zaoferowania niż dziadowanie – 4 linie i kursy co 90 min. (a np. w Rybniku ok. 40 linii i kursy co 15-20 minut)
11. Średni poziom bezpieczeństwa, nie odbiega od sąsiednich miast. Na minus zdarzające się przypadki zorganizowanych przyjazdów patologii która robi tu co chce, nie napotykając na opór miejscowych łobuzów ani jakichkolwiek służb.

17. Stacza się u już dużo mu nie pozostaje, aby być wsią w powiecie rybnickim. Po co SOR w szpitalu Wodzisławskim czy lądowisko dla helikoptera, a do tego chęć bycia pachołkiem Rybnika – aglomeracja rybnicka gdzie jest to konurbacja subregion zachodni – kraina górnej odry.
https://bip.powiatwodzislawski.pl/res/serwisy/pliki/32582620

18. Miasto zatrzymało się w rozwoju już dawno. Głównym problemem jest wydawanie pieniędzy na nietrafione inwestycje. Najlepszym przykładem jest park 3 wzgórza, gdzie nie ma żadnej atrakcyjnej oferty poza miejscem do spaceru. Plac zabaw jeden z najgorszych w okolicy, zresztą wszystkie miejskie są kiepskie, to już lepiej iść na te administrowane przez spółdzielnie. Brak miejsca relaksu, np. z tężnią lub fontanną z prawdziwego zdarzenia. Dla porównania np. park Cegielnia w Żorach, czy nawet park zdrojowy w Jastrzębiu. Komunikacja miejska dramat, autobusy jeżdżą zdecydowanie za rzadko, więc prawie wszyscy jeżdżą autami, a to z kolei powoduje olbrzymie korki, brak ścieżek rowerowych, rynek zaniedbany. Sport zajechany w każdej dyscyplinie. Praktycznie w każdy weekend wyjeżdżamy do pobliskich miast: Jastrzębie, Żory, Racibórz, Rybnik, czy nawet Rydułtowy, bo miasto nie ma nic do zaoferowania. I tyle w temacie.

19. Miasto w fatalnym stanie, brak wszystkiego : hala widowiskowo-sportowa, brak kina z prawdziwego zdarzenia, mały park wodny by się przydał i tak można wymieniać. Na hałdy po kwk1 maja wywożą nieczystości z oczyszczalni smród że głowa boli. Miasto zadłużone.

20. Brak Drogi Głównej Południowej oraz brak hali widowiskowej czy sypiący się stadion to lata zaniedbań w infrastrukturę. Zaniechania również występują w kwestii budownictwa, gdzie jest bardzo mało przygotowanych terenów do budowy budynków wielorodzinnych a tam gdzie są to albo jest sprzeciw mieszkańców albo problemy z infrastrukturą techniczną. Pozytywem może być planowana budowa nitki CPK oraz odbudowa łącznika nitki kolejowej do Jastrzębia Zdroju, nie mniej ta inwestycja państwowa nie jest w pełni popierana.

21. wodzisław to jedna wielka patologia, same ćpuny alkocholicy którzy chętnie ci pomogą gdy masz problem 🙂

22. Wystarczy przejść się po osiedlach, chodnikach, przejechać samochodem, lub autobusem, jeśli jest… posłuchać opinii mieszkańców adm domaro. Nic więcej nie trzeba.

5/5 - (1 vote)