#drzewakrzewyiMy – przycinamy drzewa przed okresem lęgowym

Zachęcamy do udziału w akcji #drzewakrzewyiMy i zgłaszania drzew do przycięcia przed okresem lęgowym w Wodzisławiu Śląskim. 

W ramach ochrony drzew przygotowaliśmy akcję zgłaszania przez mieszkańców Wodzisławia Śląskiego drzew, które wg nich powinny zostać przycięte.

Chcemy, aby drzewa były przycinane zgodnie z dobrymi praktykami i z poszanowaniem przyrody. Kluczowe jest tutaj zarówno podejście osób zlecających i wykonujących przycinkę jak i czas przycinania.

Przesłane wnioski przekażemy do Służb Komunalnych Miasta, które tworzą harmonogram przycinek i są za nie odpowiedzialne.

ZGŁOŚ DRZEWO

  Gatunek drzewa

  Ulica gdzie rośnie drzewo

  Kontakt (e-mail i/lub telefon)

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji odpowiedzi na powyższe zapytanie i w zgodzie z Polityką Prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili wycofać.

  UZASADNIENIE PRZYCINANIA DRZEW

  Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że przycinanie drzew jest konieczne. Są to między innymi:

  • bezpieczeństwo mieszkańców,
  • jakość życia mieszkańców,
  • obumieranie gałęzi,
  • skutki wichur i burz,
  • dostęp wnętrza korony do światła i powietrza,
  • korygowanie kształtu.

  Trzeba wiedzieć, że rutynowe przycinanie nie zawsze wywiera pozytywny wpływ na zdrowie drzewa. Usuwanie listowia może ograniczyć wzrost i magazynowanie energii drzewa.

  KIEDY PRZYCINAĆ DRZEWA

  Największy wzrost i najszybsze zamykanie ran uzyskuje się poprzez przycinanie drzew w zimie lu tuż przed ponownym wzrostem wczesną wiosną.

  Usuwanie obumarłych, złamanych lub martwych gałęzi może być przeprowadzone w dowolnej porze roku i nie wywiera negatywnego wpływu na drzewa.

  Skrajnie nieodpowiedzialne jest z kolei przycinanie drzew w okresie lęgowym ptaków.

  ZASADY PRZYCINANIA DRZEW

  Udostępniamy kompleksowe opracowanie technik przycinania drzew, opracowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Arborystyczne: PDF

  5/5 - (1 vote)