LIST OTWARTY do Marszałka Województwa Śląskiego

W związku z pominięciem szpitala w Wodzisławiu Ślaskim w rozdysponowaniu 123 milionów złotych, kierujemy list otwarty do Pana Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego.

Szanowny Pan
Jakub Chełstowski
Marszałek Województwa Śląskiego

Z uwagą i nadzieją przeczytaliśmy informację o przekazaniu kolejnych milionów złotych podmiotom medycznym w województwie śląskim na walkę z koronawirusem. 123 miliony złotych, które wygospodarowaliście Państwo dzięki bardzo dobrej współpracy z Komisją Europejską i rządem, podzieliliście na szpitale w województwie śląskim. Wsparcie unijne otrzymało kilka placówek w naszym regionie: Szpital Rejonowy w Raciborzu – 9,3 mln zł, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rybniku – 10,2 mln zł, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Jastrzębiu-Zdroju – 7,7 mln zł, Miejskie ZOZ w Żorach – 6,4 mln zł. Niestety, zabrakło wśród nich szpitala w Wodzisławiu Śląskim.

Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego tłumaczy swoją decyzję twierdząc, że „z uwagi na ograniczone środki finansowe liczba beneficjentów projektu musiała ulec ograniczeniu, a wsparcie skierowano do podmiotów leczniczych odgrywających kluczową rolę w walce z pandemią”.

Kierując się w wykonywaniu naszej misji przede wszystkim dobrem wspólnoty samorządowej i reprezentując mieszkańców, chcielibyśmy poinformować Szanownego Pana Marszałek o sytuacji, w jakiej znajduje się wodzisławski szpital i jaką spełnia rolę w walce z epidemią koronawirusa.

Na mocy specustawy, w połowie marca szpital w Raciborzu został przekształcony w szpital zakaźny. W związku z tym, część pacjentów została ewakuowana do szpitala w Wodzisławiu Śląskim, który przejął pacjentów z obu powiatów: wodzisławskiego i raciborskiego.

31 marca w szpitalu w Wodzisławiu, u pacjenta przewiezionego z Raciborza wykryto koronawirusa. Od tamtej pory lawinowo wzrosła liczba chorych na Covid-19. Zakażenie potwierdzono u 66 osób: 26 pacjentów i 40 osób z personelu. Szpital znalazł się w bardzo trudnej sytuacji kadrowo-finansowej.

W pomoc dla szpitala włączyła się cała lokalna społeczność. Mieszkańcy szyją maseczki dla medyków, restauracje dowożą jedzenie, kibice SWD i Odry Wodzisław zorganizowali zbiórkę pieniędzy, a 300 tys. zł przekazała Rada Miasta Wodzisławia. Są to cenne inicjatywy, ale niewystarczające dla funkcjonowania tak dużej jednostki. Jednocześnie szpital dostał informację o zmniejszeniu kontraktu z NFZ o 3,7 mln zł.

Biorąc pod uwagę miliony złotych wsparcia dla szpitali w regionie, 0 zł dla szpitala w Wodzisławiu jest dla mieszkańców niezrozumiałe i zasmucające. Głęboko wierzymy, że Szanowny Pan Marszałek odpowie na apel i wyrazi troskę o mieszkańców Wodzisławia i całego powiatu, którzy płacą przecież podatki zasilające budżet województwa.

Z poważaniem,
Łukasz Chrząszcz – radny Rady Miasta Wodzisławia,
Kacper Biernacki – prezydent Stowarzyszenia Wodzisław 2.0

apel marszałek wojewodztwa slaskiego

4.8/5 - (26 votes)