„Autodotacje” w Wodzisławiu Śląskim – czyli kasa dla swoich?

Czy pieniądze z dotacji na kulturę, sztukę i ochronę dziedzictwa narodowego zgarnęli tylko ludzie przychylni Panu Prezydentowi?

Konkurs

Drodzy Wodzisławianie,

czy pamiętacie co robiliście we wtorek 14 stycznia bieżącego roku? Ja też nie. Wiem za to co robił Pan Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.

Feralnego dnia ogłosił konkurs ofert na wsparcie zadań publicznych miasta Wodzisławia Śląskiego w zakresie kultury, sztuki, ochrony kultury i dziedzictwa narodowego w roku 2020.

Czy Pan Prezydent Mieczysław Kieca ogłaszając konkurs wiedział gdzie trafią pieniądze?

6 organizacji, 9 ofert

W konkursie wzięło udział 6 organizacji i stowarzyszeń, które dostarczył 9 ofert.

Patrząc na tą listę macie faworyta? Ciekawe czy komisja też ich miała?

Komisja i procedury

Pewnie ciekawi was, kto wchodził w skład komisji, proszę bardzo:

Procedura wygląda następująco, najpierw każda oferta jest oceniana pod względem formalnym. Poniżej wynik tej oceny.

Raz, dwa, trzy odpadasz ty

Proszę zauważyć jakie organizacje spełniły kryteria bez jakiejkolwiek uwagi, a jakie zostały odrzucone i ZA CO?! Dla przykładu zostały odrzucone obie oferty Jednostki Strzelec, za błędy rachunkowe, a konkretnie za różnicę pomiędzy kosztami, a sumą planowanej dotacji i wkładu własnego.

Czy to jakiś nieśmieszny żart? Urzędnicy odrzucili wniosek, ponieważ różniły się dwie kwoty? Kwota kosztów i kwota dotacji? Czy aż tak wielkim wysiłkiem jest zadzwonić lub napisać mail z informacją o błędzie, aby organizacja mogła poprawić błąd?

Dla informacji tych, którzy nie kojarzą Jednostki Strzelec, jest to ta młodzież w mundurach, z flagami. Ta młodzież, która bardzo często towarzyszy Prezydentowi podczas świąt i obchodów. Ta młodzież, która w pełnym rynsztunku całą mszę stoi na baczność. Młodzież, która niejednokrotnie mdleje podczas tych obchodów z powodu upału. Mdleją, bo rozkaz był stać na baczność do końca! Jest to ta młodzież, która uświetnia nam dni naszego miasta pokazami, rekonstrukcjami, po prostu swoją obecnością.

Tak niewiele znaczy dla urzędników Wodzisławia Śląskiego, którzy skreślili ich z powodu różnicy pomiędzy kwotami?

Warto zapytać, gdzie jest tryb odwoławczy?

Ocena „merytoryczna”

Wystarczyło już tylko ocenić oferty pod względem „merytorycznym”, przyznać punkty i tym samym dotacje. Jak przebiega taka ocena „merytoryczna”? Tutaj  opis oceny.

Każdy członek wedle własnego uznania przyznaje oceny w skali 0-6 w poszczególnej kategorii, lista kategorii poniżej:

Nie będę was trzymał w niepewności, ani więcej pokazywał jak wielką szopką jest konkurs. Wyniki oceny:

Oraz wysokość przyznanych dotacji:

Byłeś grzeczny, więc dostaniesz

Co można zauważyć? Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej działające od 1966 roku, wydające od 1991 roku czasopismo „Herold Wodzisławski” nie otrzyma ani złotówki na ten cel. Ujmę to inaczej, Strażnicy Wodzisławskiej Historii, nie otrzymają złamanego grosza, na najdłuższy projekt jaki jest prowadzony w Wodzisławiu.

Przyjrzyjmy się zatem, kto, na co i ile dostał.

Przypomnę tytuł konkursu: „Otwarty konkurs ofert na wsparcie zadań publicznych miasta Wodzisławia Śląskiego w zakresie kultury, sztuki, ochrony kultury i dziedzictwa narodowego w roku 2020”

Izba gospodarcza otrzymała pieniądze na działania mające na celu aktywizację mieszkańców w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr dziedzictwa narodowego w konkursie w zakresie kultury, sztuki, ochrony kultury i dziedzictwa narodowego. Genialne!

Izba gospodarcza nie kryje się z faworyzowaniem i wspieraniem Prezydenta Kiecy zarówno w trakcie kampanii wyborczej, jak i w czasie kadencji. Chociaż jak twierdzi „jest apolityczna”. Apolityczność Izby Gospodarczej jest tak duża, że w czasie ostatniej kampanii wyborczej jeden z członków Izby Gospodarczej opuścił ją na znak protestu. Pisały o tym nowiny.pl.

LINK: https://www.nowiny.pl/144377-awantura-w-izbie-gospodarczej-o-polityczne-zaangazowanie.html

Czy można wyciągnąć wniosek, że warto wspierać Prezydenta, ponieważ ten odwdzięczy się z nawiązką?

Z tym was zostawiam, dając wam przestrzeń do własnych przemyśleń.

Źródła:

Oferty organizacji:

Pismo przewodnie – Stowarzyszenie Wodzislaw 2.0_p
Oferta Wodzislawski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Oferta Wodzislawski Uniwersytet Trzeciego Wieku – 2
Oferta Towarzystwo Milosnikow Ziemi Wodzislawskiej
Oferta Towarzystwo Milosnikow Ziemi Wodzislawskiej – 2
Oferta Stowarzyszenie Nasz Wodzislaw
Oferta Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer Oferta Jednostka Strzelecka 2023 Oferta Jednostka Strzelecka 2023 – 2 Oferta Izba Gospodarcza

Dokumenty z obrad komisji:

karty oceny koncowej
ocena 2
protokol 2
Protokol z posiedzenia komisji

4/5 - (11 votes)