Kacper Biernacki okrzyknięty zwycięzcą debaty w Wodzisławiu!

Kandydat wolnościowego ruchu obywatelskiego Wodzisław 2.0 w opinii widzów i dziennikarzy został zwycięzcą debaty prezydenckiej w Wodzisławiu.

Pretendujący do objęcia fotela prezydenckiego po Mieczysławie Kiecy Kacper Biernacki, w opinii dziennikarzy wypadł najlepiej ze wszystkich kandydatów uczestniczących w debacie. Swoim spokojem i celnymi ripostami zyskał przychylność publiczności. Przedstawiamy Państwu wypowiedzi Kacpra Biernackiego oraz pełny zapis video z debaty.

I ETAP – PYTANIA PROWADZĄCYCH

Jak ograniczyć smog w Wodzisławiu

Kacper Biernacki – Wodzisław jest miastem mistrzów, ale warto, aby nie był mistrzem w kategorii zanieczyszczenia powietrza. Problem smogu możemy rozwiązać dzieląc realizację na trzy fazy – krótko, średnio i długoterminową. W fazie krótkoterminowej polecam odwiedzić stronę wiecejnizenergia.pl  Jest tam wprowadzone pojęcie energetyki obywatelskiej. W ciągu 10 lat cały Wodzisław może być zasilany energią ze źródeł odnawialnych.
Zanim to nastąpi, możemy w bardzo szybki sposób rozwiązać problem smogu. Na pewno nie zrobimy tego śpiewając piosenki czy wieszając plakaty, billboardy. Na pierwszy rzut możemy zaproponować uzdatniacze do paliwa. Nie zmieniając mentalności ludzi i przyzwyczajeń jeśli chodzi o palenie, możemy poprawić spalanie węgla uzdatniaczami. Jeśli chodzi o finansowanie, rząd wprowadził program Czyste Powietrze. Wodzisław jest w stanie pozyskać więcej niż 12 mln zł w ciągu 5 lat.
Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie rozwiązań smart city, które pomogą zniwelować smog powstający na skutek ruchu ulicznego. Powinniśmy także przy przetargach na firmy obsługujące komunikację miejską skierować się ku tym firmom, które mają nowy tabor lub tabor zasilany energią elektryczną.

Komunikacja w Wodzisławiu – drogi rowerowe

Kacper Biernacki – Czasami nie tylko ważne jest co robimy, ale jak robimy. O ile zgodzę się z przedmówcą (Kieca – przyp.), że łącznik z 3 Wzgórz jest bezpieczny dla rowerzystów, o tyle nie możemy tego samego powiedzieć o ulicy 26 marca. Jeśli mówimy o budowie ścieżek rowerowych, to na pewno nie mamy na myśli malowania pasów na czerwono na drodze, która wymaga remontu i w przyszłości będzie musiała być całkowicie wyremontowana.
PRZECZYTAJ NASZ ARTYKUŁ O ŚCIEŻCE ROWEROWEJ NA 26 MARCA >>
   Jeśli mówimy o budowie ścieżek rowerowych, to trzeba mieć taki sam plan jak na infrastrukturę drogową czy kolejową. Tak, jak nasze drogi i kolej łączą Wodzisław z innymi miejscowościami, tak powinnyśmy myśleć o drogach rowerowych. Od naszych braci Czechów powinniśmy uczyć się, jak powinny wyglądać ścieżki rowerowe.

Przedsiębiorczość i rynek pracy

Kacper Biernacki – Trudno dyskutować z faktami. Zgadzam się z tym, że metry kwadratowe (nieruchomości – przyp.) się zwiększyły, ale zwiększyły się też podatki. Podatki to też element, który może odstraszać inwestorów. Jeśli mówimy o twardych danych, to podajmy przykład firmy Sachs Trans która przeniosła się tuż za miasto i działa teraz w Radlinie. Możemy podać przykład Flagowej Krainy. 12 lat strefa inwestycyjna na os. 1 Maja czeka na drogę. Kolejny raz mamy to w programie Kiecy. Widać, że można mieć jeden punkt co wybory i go nie realizować.
Jeśli chodzi o przedsiębiorczość, musimy stworzyć plan „Pomysł na Wodzisław”. W połowie XX w. Wodzisław był znany z węgla, pod koniec XX w. byliśmy kojarzeni z Odrą, obecnie nie ma czegoś z czego byłby rozpoznawalny w Polsce. Musimy się zastanowić w jakim kierunku iść. Powstał dom seniora na os. 1 Maja, może pójdźmy w tym kierunku i zróbmy tutaj „mekkę” dla seniora i twórzmy wokół tego przedsiębiorstwa i usługi.
W 1 punkcie wspomniałem o energetyce obywatelskiej. Możemy zasilać strefy ekonomiczne tanią energią elektryczną i cieplną. Koszty produkcji dla przedsiębiorców znacząco zmaleją. Możemy zasilić te strefy przedsiębiorstwami, którym będzie dostarczana tania energia.

Polityka inwestycyjna miasta

Kacper Biernackioczywiście, że firma Sachs Trans nie jest i w przyszłości raczej nie będzie płatnikiem podatku, bo w Wodzisławiu mamy najwyższe podatki od środków transportu. Gdybyśmy to zmienili, to przypuszczam, że Pan Sachs przeniósłby firmę do Wodzisławia.
Jeśli chodzi o zadłużanie się w celach inwestycyjnych, to jestem „za”, jednak nieco inaczej pojmujemy inwestycję. Nie nazywajmy Rodzinnego Parku Rozrywki inwestycją. Miasto jeszcze przez długi czas nie będzie mogło wykorzystywać tego terenu komercyjnie. To nie jest coś, co się nam kiedykolwiek zwróci. Możemy to porównać do sytuacji, gdzie nie mamy lodówki, jet popsuta pralka, wieje spod okien, a ojciec rodziny kupuje dzieciom telewizor 50-calowy. Dzieci się cieszą, ale z tego nie ma chleba.
Przede wszystkim powinniśmy zoptymalizować wydatki, przyzwyczajać radnych, aby nie uchwalać budżetu z deficytem i zacząć zarabiać. Pomysłów na zarabianie jest co najmniej kilka. Jeśli mowa o walce ze smogiem, to miasto może powołać miejską spółkę energetyczną. Miejska spółka nie tylko pomoże rozwiązać kwestię smogu, ale i środku pozyskane w ten sposób zasilą budżet miasta. To w krótkim czasie poprawi sytuację miasta, a wówczas możemy inwestować w drugi, a nawet trzeci park rozrywki. Tylko niech to będą inwestycje za nasze pieniądze, zarobione, a nie za pieniądze z kredytów unijnych, które się kończą.

Sport i rekreacja

Kacper BiernackiNa dzień dzisiejszy miasto na pewno nie wspiera obu klubów (APN Odra i MKP Odra Centrum – przyp.). Tutaj rozwiązań jest kilka. Jestem zwolennikiem społeczeństwa obywatelskiego. To mieszkańcy powinni decydować na co przekazywane są środki. W budżecie miasta powinny znaleźć się środki na konkursy dla Wodzisławian, którzy mogliby w ten sposób oddolnie realizować wydarzenia i inicjatywy.
Jeśli chodzi o finansowanie konkretnych klubów, to również – przynajmniej w części, powinno być w budżecie obywatelskim. To obywatele powinni się wypowiedzieć, które dziedziny, które kluby chcą finansować.
Jeśli patrzymy na to z punktu widzenia ekonomicznego, to dobrym pomysłem byłby powrót do jednej marki ODRA dla wszystkich sekcji sportowych w Wodzisławiu. Wówczas o wiele łatwiej jest pozyskać sponsorów. Wymaga to rozmowy wszystkich zainteresowanych stron i wypracowania odpowiedniej formuły.
Chciałbym Państwa zasmucić, bo nie mam w planach budowy basenu za trybuną krytą na stadnie Odry. Jeśli wierzymy, że Odra ma osiągnąć sukces, to wymagania wyższych lig mówią, że potrzebne jest boisko treningowe w obrębie stadionu.

II ETAP – PYTANIA OD KANDYDATÓW

Kacper Biernacki – Dariusz Prus

Kacper Biernacki: Panie Dariuszu, w czasach kiedy był Pan wicestarostą, szpital stanął na granicy upadku, osiągnął dramatyczne zadłużenie. skoro nie udało się Panu wyciągnąć szpitala z długów, jak zamierza Pan zarządzać całym miastem?

Dariusz Prus: Panie Kacprze Pan dobrze wie, że istnieje zarząd powiatu, który zarządza szpitalem. Zarządzałem pionowo szpitalem przez rok. Po roku postanowiłem zrezygnować z nadzorowania, ponieważ okazało się, że moje koncepcje nie uzyskały akceptacji w zarządzie powiatu.

Kacper Biernacki: wspomniał Pan, że zarząd decydował o pewnych rzeczach. Prezydent Miasta też nie decyduje samodzielnie o wszystkim, ma przy sobie radę miasta. Czyli mam rozumieć, że jeśli rada miasta nie będzie realizowała Pańskich koncepcji, to po roku też zrezygnuje Pan z funkcji Prezydenta?

Kacper Biernacki – Jarosław Mrozek

Kacper Biernacki: Panie Jarosławie, wspomniał Pan, że miasto się wyludnia. Straciliśmy ponad 3 tys. mieszkańców. Jaki jest Pana pomysł na to, aby tych mieszkańców ściągnąć z powrotem do Wodzisławia?

Jarosław Mrozek: Panie Kacprze, dla mnie sprawa jest prosta: program Mieszkanie+. Wybudujemy mieszkania, aby ludzie tu zostali. Jeśli ktoś będzie chciał wrócić do mieszkań, które są na rynku, to wróci, o ile będą tutaj miejsca pracy.

Kacper Biernacki: mam dla Pana taką małą podpowiedź, jak w krótkim czasie może Pan zwiększyć liczbę mieszkańców Wodzisławia. Wystarczy, że się Pan do niego przeprowadzi wraz z rodziną.

Kacper Biernacki – Mieczysław Kieca

Kacper Biernacki: 4 lata temu podczas debaty zarzucił Pan Panu Gawędzie, że nie ma pojęcia o tym co się dzieje w mieście, ponieważ jest pozyskany inwestor na budowę hali targowej. A także, że jest Pan jedynym gwarantem budowy Drogi Głównej Południowej. Skoro te i inne obietnicy nie zostały spełnione, jaką mamy gwarancję, że 32 punkty, które obiecał Pan w swoim programie zostaną zrealizowane?

Mieczysław Kieca: panie Kacprze, od 12 lat rozliczam się z realizacji tego programu. Przebudowana sieć kanalizacyjna i drogowa. 400 milionów zł zainwestowanych w Wodzisławiu z udziałem ponad 250 mln zł z UE. To pokazuje konsekwencję i determinację w działaniu. Proponuję przeczytać program sprzed 4 lat. W każdej dziedzinie są konkretne działania. Co do DGP, od 2 lat czekamy na wydanie prawomocnej decyzji środowiskowej.

Kacper Biernacki: gratuluję uniku, kompletnie pominął Pan temat hali targowe, którą Pan wypominał Panu Gawędzie. Jeśli chodzi o realizację Pana planów, to powiedział Pan w Radlinie, że jest Pan chętny stanąć i się rozliczyć. Pomogę Panu. Pański program z 2014 roku został zrealizowany dokładnie w 28%.

Dariusz Prus – Kacper Biernacki

Dariusz Prus: panie Kacprze, w swoim programie umieścił Pan temat rozwiązania infrastruktury targowej w mieście. Jak Pan to widzi?

Kacper Biernacki: w tej chwili sytuacja wygląda w ten sposób, że miasto nie jest właścicielem żadnego targowiska, są to tereny prywatne. Dodatkowo miasto pobiera środki od kupców. To jest kwestia rozmów z właścicielami. Nie mniej w pierwszej kolejności likwidujemy opłatę targową. Zdarzają się dni, że opłata targowa zabiera im połowę dochodów w dniu.

Dariusz Prus: cieszę się, że Pan tak mówi Panie Kacprze. Wydawało mi się wcześniej, że nie wiedział Pan, że tereny targowe są dzierżawione.

Jarosław Mrozek – Kacper Biernacki

Jarosław Mrozek: panie Kacprze, jest Pan młodym człowiekiem. Nie zarządzał Pan w swoim życiu żadnym większym zespołem ani administracją. Jest to dosyć skomplikowany proces zarządzania tego typu jednostkami. Mam pytanie, jak Pan sobie z tym poradzi?

Kacper Biernacki: myślę Panie Jarosławie, może to jest spowodowane tym, że nie mieszka Pan w Wodzisławiu i za mało mnie Pan zna. Miałem w życiu okazje zarządzać wieloma grupami ludzi, najlepszym przykładem jest to , że stoję na czele ponad 50-osobowego stowarzyszenia Wodzisław 2.0. Przez lata byłem opiekunem trudnej młodzieży. Obecnie prowadzę dwa przedsiębiorstwa, więc myślę, że problemów z zarządzaniem nie będzie.

Jarosław Mrozek: odniosę się tylko do tego, że nie mieszkam w Wodzisławiu. Otóż jeśli miasto się rozwinie, to moje dzieci na pewno przeprowadzą się do Wodzisławia.

Mieczysław Kieca – Kacper Biernacki

Mieczysław Kieca: panie Kacprze, w materiale na Pana stronie można usłyszeć zdanie: „pierwsze 100 dni to wystarczający czas, aby zlikwidować w mieście problem smogu”. W różnych materiałach można natknąć się na Pana zapowiedzi produkcji i sprzedaży paliwa bezdymnego. Jak zamierza Pan prowadzić sprzedaż i produkcję, nawet przez spółkę, łamiąc przy tym postanowienia ustawy o samorządzie gminnym?

Kacper Biernacki: chciałbym na to pytanie odpowiedzieć długo i wyczerpująco. Niestety, w 2014 roku podczas debaty, zwrócił się Pan do Mateusza Kani, że nie będzie odpowiadał na żadne z jego pytań, ponieważ jego program spowoduje takie zadłużenie miasta, że będziemy mieli na głowie RIO i zarząd komisaryczny. W grudniu zeszłego roku dostał Pan ostrzeżenie z RIO, że finanse miasta są w opłakanym stanie, dlatego odmawiam odpowiedzi na to pytanie.

Mieczysław Kieca: –

III ETAP – PYTANIE OD PUBLICZNOŚCI

Prowadzący: co myśli Pan o modernizacji tanich pieców węglowych, która umożliwia za kilkaset zł spełnienie norm emisyjnych pieców V klasy?

Kacper Biernacki: jestem członkiem zespołu, który tworzył tę technologię. Jest to jeden ze sposobów rozwiązania kwestii smogu w 100 dni niewielkim nakładem. Maksymalnie kwotą do 1000 zł można zmienić każdy piec na piec spełniający warunki 5-ej generacji i zgodny ze śląską uchwałą antysmogową.

IV ETAP – WYPOWIEDZI KOŃCOWE KANDYDATÓW

Kacper Biernacki: w ostatnim dziesięcioleciu Wodzisław zmniejszył się o 3 tysiące mieszkańców. Uciekło kilku dużych przedsiębiorców i mamy najgorsze powietrze w Europie. Zmieńmy to. Wodzisław może być miejscem atrakcyjnym dla przedsiębiorcy, przyjaznym dla mieszkańca, a rozwiązanie problemu smogu jest na wyciągnięcie ręki. Do tego potrzebuję jednej rzeczy – Waszej odwagi. Przemawiam do każdego z Was: odważ się na zmiany! Uczyńmy Wodzisław jeszcze lepszym dla nas i dla naszych dzieci. Nazywam się Kacper Biernacki, 21 października głosuj na mnie.

CAŁA DEBATA

5/5 - (3 votes)