Ujawniamy aferę mieszkaniową. Czy mieszkańcy Wodzisławia byli przez lata oszukiwani na metrażu mieszkań komunalnych?

Nadszedł marzec – miesiąc podwyżek dla najemców mieszkań komunalnych w Wodzisławiu Śląskim. Czy sprawa jest przesądzona, a mieszkańcy będą zmuszeni zapłacić więcej?

Najmniejsze mieszkanie w Polsce ma powierzchnię 2,5 metra kwadratowego i znajduje się w Krakowie przy ulicy Garncarskiej. Zmieszczono w nim mini-kuchnię, mini-łazienkę, oraz „przestronną” sypialnię. Co ma wspólnego turystyczna ciekawostka stolicy małopolski z sytuacją najemców mieszkań komunalnych w Wodzisławiu?

Podwyżki czynszów mieszkań komunalnych – Urząd Miasta nieugięty

W listopadzie i grudniu zeszłego roku temat podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych pojawiał się wielokrotnie. Oburzeni mieszkańcy podejmowali szereg działań, aby wstrzymać podwyżki – zbierano podpisy pod petycją, protestowano pod urzędem miasta. Mimo spotkań z panią wiceprezydent oraz przedstawicielami ..DOMARO nie uzyskano porozumienia. Strona urzędowa tłumaczyła, że miasto ze wspólnej kasy do mieszkań komunalnych musi dopłacać, a czynsze są niskie. Mieszkańcy argumentowali, że jakość usług jest nieadekwatna do wysokości czynszów – części wspólne są zniszczone i zaniedbane.

Prezydent miasta stoi na stanowisku, że podwyżki są konieczne. Czy zatem sprawa jest przesądzona?

Podwyżki od marca będą, ale to nie musi oznaczać, że mieszkańcy zapłacą więcej.

Uwłaszczenie mieszkań komunalnych

Stowarzyszenie Wodzisław 2.0 od lat proponuje reformy, które poprawiłyby sytuację budżetową miasta. Niestety nasze działania napotykają na opór pana prezydenta oraz jego środowiska. Jednym ze sposobów obniżenia kosztów utrzymania zasobów komunalnych jest ich uwłaszczenie. Między innymi dzięki inicjatywie naszego radnego zwiększono pulę mieszkań do wykupu do 50 rocznie. To początek drogi, bo naszym zdaniem taki limit nie powinien w ogóle istnieć. Osobną sprawą jest fakt, że prezydent ustalił kryteria utrudniając mieszkańcom możliwość wykupu mieszkań. W zeszłym roku zamiast 50 było to 38.

Czy jednak nasze plany długofalowych działań mogą pomóc mieszkańcom tu i teraz?

Nie.

Anonim w sprawie zakłamanych metraży

Na szczęście, nie jesteśmy sami. To, że działamy dla dobra mieszkańców zaczyna dostrzegać coraz więcej urzędników. Dzięki życzliwości jednego z pracowników …DOMARO uzyskaliśmy informację o tym, że metraż w umowach najmu jest większy niż w rzeczywistości.

Na dzień dzisiejszy sprawdziliśmy 10 lokali komunalnych w różnych miejscach i w różnym budownictwie. W 3 z nich różnice w metrażu z umowy, a metrażu rzeczywistym wynosiły poniżej jednego metra kwadratowego. W 7 metraż w umowie był znacznie zawyżony – rekordzista płaci za prawie 5 metrów więcej, niż wynosi powierzchnia wynajmowanego mieszkania.

Średnio zawyżony metraż to 2,5 metra kwadratowego. Dokładnie tyle, ile wynosi powierzchnia najmniejszego mieszkania w Polsce.

afera mieszkaniowa wodzislaw slaski
Afera mieszkaniowa w Wodzisławiu Śląskim

Czy Prezydent i władze Domaro wiedziały o sprawie?

Intrygującym pozostaje fakt, że o nieprawidłowościach dowiedzieliśmy się od pracownika spółki …DOMARO. Czy jeśli o tym fakcie wiedzieli pracownicy, to czy wiedziało kierownictwo? Kto i kiedy przeprowadzał inwentaryzację zasobów komunalnych?

I najważniejsze pytanie – czy wiedzę o tych nieprawidłowościach posiadał prezydent? A jeśli nie, to jak wygląda jego „nadzór” nad …DOMARO?

Czynsze w mieszkaniach komunalnych mogą się zmniejszyć

Jakie to ma znaczenie dla mieszkańców? Otóż pobieranie czynszu za metraż większy niż w rzeczywistości podlega pod artykuł 410 Kodeksu Cywilnego – jest to świadczenie nienależne, a tym samym miasto dokonuje bezpodstawnego wzbogacenia się na najemcy. Najemca może żądać zwrotu nienależnie pobranej kwoty wraz z ustawowymi odsetkami.

Jako Stowarzyszenie Wodzisław 2.0 zapewniamy pomoc mieszkańcom w odzyskaniu bezpodstawnie zabranych im środków. Zachęcamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych najemców mieszkań komunalnych.

Wniosek do …Domaro o przeliczenie metrażu mieszkania:

Kacper Biernacki – k.biernacki@wodzislaw20.pl, tel. 796 554 858

zdj.Fakt.pl

3.9/5 - (7 votes)