Światowy dzień siania dyni w miejscach publicznych 2022 w Wodzisławiu Śląskim

16.05.2022 r. członkowie Stowarzyszenia Wodzisław 2.0 w ramach obchodzonego w tym dniu Światowego dnia siania dyni w miejscach publicznych obsiali oraz odpowiednio oznaczyli 30 stanowisk w miejscach wskazanych przez Służby Komunalne Miasta Wodzisław Śląski.

Wskazane miejsca to niezagospodarowane kwatery przy grillach w Rodzinnym Parku Rozrywki oraz skwer zieleni na osiedlu 1 Maja przy budynku nr 29.

Zasiano 3 gatunki dyni odpornych na choroby oraz znoszących trudne warunki atmosferyczne: Dynia Olbrzymia GOLIAS, Dynia Olbrzymia POTTIMARON oraz dynia ozdobna Halloween.

Pomysłodawcą tego święta jest mieszkający na Śląsku łodzianin, pomysłodawca inicjatywy Schronisko dla niechcianych roślin i działacz Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej, Witold Szwedkowski.

Święto polega na „uwalnianiu” dyni czyli wysiewaniu lub sadzeniu ich siewek w miejscach ogólnodostępnych. Celem jest zwrócenie uwagi na optymalne wykorzystywanie terenów zieleni.

Sadzenie lub sianie dyni (ale i innych roślin jadalnych) w miejsce roślin ozdobnych, to złamanie stereotypu, że rośliny jadalne nie są ozdobne. Pokazuje również, że każdy może wywoływać zmianę prowadząca do samodzielnej produkcji jedzenia w pobliżu własnego miejsca zamieszkania.

Jednocześnie dziękujemy Służbom Komunalnym Miasta Wodzisław Śląski za współpracę i wskazanie odpowiednich miejsc do przeprowadzenia ww. akcji. Teraz pozostaje nam czekać na obfite zbiory jesienią .

5/5 - (1 vote)