Wielki Wodzisław

Wielki Wodzisław to określenie kształtu Wodzisławia Śląskiego w latach 1975 – 1995.

Na początku lat ’90 od Wodzisławia poodłączały się dzielnice miasta: Rydułowy, Radlin, Pszów i Marklowice. Z miasta ponad 100-tysięcznego Wodzisław stał się miastem około 50-tysięcznym.

Przyczynami odłączenia się dzielnic od Wodzisławia było nierówne traktowanie dzielnic, zwłaszcza związane z podziałem środków finansowych. W innych miastach radni poradzili sobie z tendencjami autonomicznymi swoich dzielnic. W Wodzisławiu radni miejscy na początku lat 90. bardzo łatwo pozwolili na rozbiór Wielkiego Wodzisławia. Dopiero po odłączeniu się dzielnic, Urząd Miasta i radni stworzyli osobne jednostki dzielnicowe, przeznaczając co roku budżet do ich dyspozycji.

W 2022 roku historyk Piotr Sidor napisał artykuł na temat plusów, jakie miałoby miasto po ponownym przyłączeniu się gmin do Wodzisławia. Artykuł ukazał się w Heroldzie Wodzisławskim nr 68, 1/2022. Polecam przeczytać, jak mogłoby być, gdyby włodarze gmin doszli do porozumienia.

Wielki Wodzisław artykuł
„Wielki Wodzisław – reaktywacja?” Artykuł Piotra Sidora

Dodałbym do tego milionowe oszczędności na administracji publicznej, które można by przeznaczyć na inwestycje lub wkład własny pod dotacje z Unii Europejskiej. Dodałbym profity inwestycyjne dla dużego miasta. Młodzi mieszkańcy chcieliby w Wodzisławiu KFC, multiplex, basen itd. To jest możliwe w dwóch przypadkach. Pierwszy przypadek to wdrożenie pomysłu, który sprowadzi do Wodzisławia tysiące turystów, jak w przypadku innych małych miast turystycznych. Drugi sposób to połączenie się gmin w jedno, duże miasto.

Łukasz Chrząszcz – radny miejski Wodzisławia Śląskiego