Wodzisław 2.0 – program dla Wodzisławia

Program Kacpra Biernackiego

1. Miasto dla młodych

Jakie cechy powinno posiadać miasto idealne dla młodych ludzi? Przede wszystkim niskie koszty utrzymania (wszak większość z nas jest jeszcze na dorobku). Planujemy zakładanie rodzin lub już je posiadamy – dlatego oczekujemy elastycznej oferty mieszkań do zakupu lub pod wynajem.

Atrakcyjne miejsca pracy, ostatecznie szybka komunikacja do miejsc, które tę atrakcyjną pracę oferują. Wielu z nas, młodych rozpoczyna swoje biznesy: miasto szczególnie powinno wspierać drobnych przedsiębiorców i startupy.

Miasto powinno postawić na innowacje na przykład wykorzystywać aplikację i rozwiązania inteligentnych miast do regulacji ruchu w mieście. Sprawy urzędowe powinniśmy załatwiać online w jak największym zakresie. Najlepiej przy pomocy smartfona, pomiędzy powrotem z pracy, a odebraniem dzieci z przedszkola.

Chcę posyłać moje dzieci do żłobków i przedszkoli blisko mojego miejsca zamieszkania, dlatego jeśli miasto nie jest wstanie zapewnić odpowiedniej ilości miejsc, powinno wspierać przedsiębiorców, którzy to zrobią.

My młodzi lubimy aktywnie spędzać czas – idealnie byłoby rozbudowywać nasze ścieżki rowerowe przy współpracy z ościennymi gminami, tak by ich sieć sięgała daleko poza granice miasta. Praca i wychowanie dzieci bywa stresujące, dlatego powinniśmy mieć dostęp do szerokiej oferty kulturalnej – nawet jeśli nasze zainteresowania wykraczają poza pop kulturę i dotyczą jazzu, opery lub chęci posłuchania klasycznych utworów fortepianowych w sali Pałacu Dietrichsteinów. Dodatkowo nie powinniśmy być traktowani jako przestępcy, jeśli pozwolimy sobie na piwko przy grillu, o ile zachowujemy się odpowiednio.

Oferta szkolnictwa wyższego powinna być poszerzona – nie ma żadnych przeciwwskazań, by Wodzisław był siedzibą więcej niż 1 szkoły wyższej.

2. Miasto dla seniora

Ostatnie lata pokazały, jak ważną dla was instytucją jest Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dlatego powinny odbywać się również w dzielnicach sesje tego Uniwersytetu. Tak, aby również ta część z was, która ma trudności z dotarciem do centrum mogła w nich uczestniczyć. Do organizacji spotkań można wykorzystać np. remizy OSP – w Zawadzie, Kokoszycach, Radlinie II, na Osiedlu 1 Maja.

Zasługujecie na to, aby jesień życia przeżyć w zdrowiu, by oddychać czystym powietrzem. Rozwiązania do walki ze smogiem powinny być tanie i dostępne, tak aby nie nadwyrężać waszych finansów. Klub Seniora powinien znajdować się w centrum, tak by mógł być dostępny dla szerszej grupy i wykorzystany. Wielu z was nie ma możliwości dotarcia nad Balaton.

Ciągi komunikacyjne w mieście powinny posiadać ławki w odpowiedniej ilości, tak, byście mogli przysiąść podczas spacerów. Część z was życie doświadczyło chorobami, a koszty specjalistycznego sprzętu są wysokie. Miasto powinno zakupić kilka specjalistycznych łóżek, które mogłoby wypożyczać wam za niewielką cenę.

Oferta kulturalna powinna uwzględniać waszą wrażliwość oraz to, że chętniej uczestniczycie w spokojniejszych imprezach. W rozmowach z wami często słyszę zdanie „kiedyś to było”. Zapewniam was – teraz do dopiero będzie. Wodzisławiu, rozwiń skrzydła!

3. Miasto dla przedsiębiorców

My, przedsiębiorcy, oczekujemy przede wszystkim jasnych zasad. Skupiamy się na nieustannym rozwoju naszych biznesów, dlatego chcemy mieć na to jak najwięcej środków. Wysokie opłaty i podatki lokalne utrudniają ten rozwój. Ale nie tylko sama wysokość opłat ma znaczenie – ważniejsza jest przewidywalność. Wysokość ewentualnych podwyżek opłat lokalnych, czynszów lokali, które wynajmuję od miasta powinienem znać ze znacznym wyprzedzeniem. Tak bym mógł się do nich przygotować, dokonać niezbędnych restrukturyzacji i cięć końców.

Chcę się rozwijać – potrzebuję, aby infrastruktura miasta pomagała mi w tym rozwoju. Drogi publiczne prowadzące do mojego biznesu powinny mieć odpowiedni stan techniczny.

Chcę się rozwijać, potrzebuję pracowników. Miasto powinno zachęcać do osiedlania się – poprzez odpowiednią ofertę mieszkań komunalnych, poprzez wsparcie developerów w rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Ponieważ prowadzę biznes, mój czas na sprawy urzędowe jest ograniczony. Chciałbym móc większość spraw urzędowych załatwić online – a jeśli już muszę się pojawić w urzędzie, chciałbym być obsłużony miło i sprawnie.

4. Miasto bez smogu

Człowiek bez jedzenia może wytrzymać nawet miesiąc czasu, bez wody – kilka dni, a bez powietrza, kilkadziesiąt sekund. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy się zatroszczyć o czyste powietrze w naszym mieście. Należy do sprawy podejść kompleksowo i systemowo.

Przede wszystkim dokonać kompleksowej analizy przyczyn zanieczyszczenia w naszym rejonie. Wysokie stężenia pyłów pm10 oraz inne przekroczenia norm powietrza w sezonie letnim wskazują, że być może to nie niska emisja jest głównym powodem tego, że oddychamy słabej jakości powietrzem. Mając wyniki konkretnych badań, możemy podjąć konkretne działania. Monitoring – czytelne aplikacje w czasie rzeczywistym wskazujące miejsca szczególnie zanieczyszczone, aby umożliwić ich unikanie.

System inteligentnego miasta regulujący ruch samochodowy ograniczyłby ilość korków – a tym samym emisję spalin wpływającą na smog. Powołanie Miejskiej Spółki Energetycznej pozwoliłoby na przyłączanie do sieci miejskiej w rozsądnych kosztach.

Tam gdzie nie ma możliwości rozbudowy sieci ciepłowniczej, lub jej rozbudowa jest zbyt kosztowna, można zastosować atestowane uzdatniacze do paliw węglowych lub modernizacje pieców do spalania współprądowego. Zgodnie z prawem wykorzystywać rozwiązania tanie i skuteczne, by nie pogłębiać ubóstwa energetycznego mieszkańców. Możemy osiągnąć miasto bez smogu nie drenując przy tym kieszeni mieszkańców.

Programy kandydatów na radnych

Zawada, Kokoszyce, Radlin II

Stare Miasto, Wilchwy, os. 1 Maja, Grodzisko

Nowe Miasto (os. w centrum), os. Przyjaźni, Radlińskie Chałupki

XXX-lecia, Piastów, Dąbrówki, Turzyczka-Karkosza-Jedłownik